#1 2010-08-27 00:19:10

 Ogrodnik

Administrator

Zarejestrowany: 2010-08-25
Posty: 18

Woda a roślinność

Dużo sobie poczytałem i postanowiłem troszkę napisać o wiedzy którą zdobyłem.
Podlewanie:
Woda w roślinie spełnia ważne funkcje. Między innymi reguluje mikroklimat, nadaje kształt zewnętrzny roślinie, dostarcza soli mineralnych. Do podlewania naszych pięknych roślinek powinniśmy używać wody o temperaturze pokojowej z odpowiednią twardością wody. Niebezpieczne dla roślin liściastych jest podlewanie małymi ilościami wody, może to doprowadzić do jej nadmiaru. Rośliny kwitnące powinny być i mieć zapewniona wilgoć przez cały okres kwitnięcia (przepraszam tu za powtórzenie, nie wiedziałem jak napisać  ). W czasie pory wzrostu należy utrzymywać lekko wilgotną ziemie.



Jakość wody i jej znaczenie:
woda której używamy najlepiej by było gdyby była temperatury pokojowej (takiej jak temperatura w której się znajdują rośliny), rośliny które żyją w takiej a nie innej temp. nie lubią podlewania zimniejszą albo cieplejszą wodą!
Twardość wody jest również bardzo znaczącym czynnikiem. W wodzie wodociągowej znajdują się alkalia*. Twardość wody podawana jest w niemieckich stopniach dH°. Twardość wody może stać się dla roślin poważnym problemem, jeśli wskutek regularnego podlewania zbyt twardą wodą zmieni się najpierw zawartość węglanu wapnia w podłożu, a w związku z tym jego odczyn. o zbyt twardym odczynie wody możemy się dowiedzieć przez biały nalot na naszych doniczkach, wiadrach itd.
Typowym skutkiem używania zbyt twardej wody jest chloroza liści ---> liście jaśnieją i żółkną.
Twardości wody:
- Zakres twardości 1 ---> miękka ---> 1-7° dH
- Zakres twardości 2 ---> średnia ---> 7 -14° dH
- Zakres twardości 3 ---> twarda ---> 14 - 21° dH
- Zakres twardości 4 ---> bardzo twarda ---> ponad 21° dH

Jak zmiękczyć wodę łatwo i tanio?
a więc powiem wam że możemy to zrobić bardzo łatwo i na 2 sposoby:
---> wystarczy wodę zostawić na 24h w naczyniu 
wtedy zaś na dnie naczynia osadzają się nam niepotrzebne składniki
---> możemy przegotować i ostudzić wodę przed podlaniem
jeżeli mamy taką możliwość to od czasu do czasu możemy użyć deszczówki (ale to chyba jednak nie w miastach  )

Rodzaje wody:
---> Chlorowana: taką wodę często mamy w wodociągach... Podlewane nią rośliny wolniej rosną, a na brzegach ich liści pojawiają się czasem brunatne obwódki (z podkreśleniem na czasem!). wystarczy że pozostawimy ją w naczyniu na kilkanaście godzin albo przegotować żeby chlor którego nie chcemy odparował.
---> Przegotowana: jest miękka! W czasie gotowania sole wapnia wytrącają się w postaci drobnej zawiesiny lub osadu i stają się nieprzyswajalne dla roślin. Pozostałe sole mineralne nie wytrącają się! Możemy jej używać do pielęgnacji naszych skarbeńków.
---> Deszczowa: W rejonach przemysłowych zawiera bardzo dużo zanieczyszczeń i choć jest miękka, nie warto jej używać do podlewania roślin (tu mi chodzi o miasta, miasteczka a także wsie gdzie są fabryki).
----> Destylowana: Nie ma w niej żadnych pierwiastków ani soli mineralnych i dlatego nie nadaje się do podlewania. Możemy jej używać do "rozcieńczania" twardej wody.



*Terminem tym określa się węglany wapnia i magnezu rozpuszczone w wodzie. im więcej ich jest tym woda jest twardsza!

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.talismanhot.pun.pl www.legend-of-avatar.pun.pl www.narutokllub.pun.pl www.galactikgoal.pun.pl www.pluszowemisie.pun.pl